Rakouský ples • 24. ledna 2025 • Palác Žofín

Rakouský ples navazuje na věhlasnou tradici vídeňských plesů a do Prahy každoročně přináší kousek vídeňské plesové atmosféry. Koná se v reprezentačních prostorách paláce Žofín na Slovanském ostrově. V současné době je považován za vrchol pražské plesové sezony. Rakouský ples je tradičním místem mezinárodního setkávání mnoha osobností z oblasti politiky, z podnikatelské i kulturní sféry a neméně atraktivní je i pro mladé tanečníky.

Rakouský ples se koná pod záštitou Dr. Alexandera Van der Bellena, spolkového Prezidenta Rakouské republiky.

Je pořádán Spolkem Rakušanů v České republice, koná se za laskavé podpory řady sponzorů a je organizován společností Fortissimo Prague.

Při Rakouském plese jsou dodržovány obvyklé vídeňské plesové tradice. Ples je slavnostně otevírán předtančením mladých párů. Všichni hosté se společně roztančí ve tříčtvrtečním taktu, jakmile zaslechnou výzvu „Alles Walzer!“. Ti z hostů, kteří pozorně sledují slavnostní otevření, si pak snáze zatančí půlnoční čtverylku. Ta je samozřejmě vedena nejlepším tančením mistrem tak, aby si ji užili i méně zkušení tanečníci. Na závěr obdrží každá dáma při odchodu malý dárek, tradiční „Damenspende“. Tančit zde lze ovšem nejen valčík. Mezi návštěvníky diskotéky jsou vždy mladí i dříve narození hosté, kteří ples většinou opouštějí až v brzkých ranních hodinách.

Rakouský ples je neziskovou akcí. V příštím roce podpoří dobročinnou organizaci Dejme dětem šanci.